Ekonomi

Avrupa hisseleri ECB kararı öncesinde düşüşe geçti; BP yükseldi

Avrupa borsaları, Çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verileri ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararı öncesinde yatırımcıların temkinli davranmasıyla bugün hafif düşüşle açıldı.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, iki haftayı aşkın bir süredir en güçlü seansını gerçekleştirdiği Pazartesi günkü güçlü performansının ardından, 0716 GMT itibariyle %0,2’lik hafif bir düşüş kaydetti.

Yatırımcılar, faiz oranı hareketlerinin yönünü önemli ölçüde etkilemesi beklenen kilit ABD enflasyon rakamlarını ve ECB’nin politika kararını bekledikleri için şu anda önemli hareketlerden uzak duruyorlar.

Temkinli bir piyasanın ortasında BP, hisselerinin %1 oranında yükselmesiyle bazı olumlu haberler verdi. Bu artış, petrol ve gaz şirketinin ilk çeyrekte hem petrol hem de gaz üretiminin yanı sıra düşük emisyonlu enerji faaliyetlerinde de bir önceki çeyreğe kıyasla artış öngörmesinin ardından geldi.

Temel kaynaklar sektörü de yaklaşık %1’lik bir artışla piyasadaki kayıpların sınırlanmasına katkıda bulundu. Bu yükselişte, başlıca küresel ekonomilerden gelen cesaret verici fabrika verilerinin ardından iyimserliğin etkisiyle Şangay bakırının rekor seviyedeki işlem fiyatları etkili oldu.

Öte yandan, Fransız BT danışmanlık firması Atos, dalgalı ticaret koşulları nedeniyle hisse fiyatında %2’lik bir düşüş yaşadı. Düşüş, şirketin finansal yeniden yapılandırma planına ilişkin bir güncelleme yayınlamasının ardından kaydedildi ve firma içinde devam eden zorluklara işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu