Teknoloji

Başarı Hikâyelerinin Altındaki Gizli Tuzak: Teksaslı Keskin Nişancısı Yanılgısı (Astrolog Meral Güven’le Ne Alakası Var?)

Hayal edin, bir arkadaşınız size bir öğle yemeğinde, “Ben müthiş bir yatırımcıyım! Geçen yılki kriz sırasında hisse senetlerimin değeri %40 arttı!” diyor. Bu başarı hikâyesi belki sizi etkiliyor ve o kişinin iyi bir yatırımcı olduğunu düşünüyorsunuz.

Ancak, bu etkileyici hikâyenin ardında saklı unsurlar da var. Belki de arkadaşınız kendini başarılı olarak yansıtırken kendisinin yaptığı tüm yatırım hatalarını, kaybettiği paraları ve kötü seçimleri göz ardı ediyordur ve tek bir tesadüfi hamleye göre kendini başarılı olarak nitelendiriyordur.

İşte burada Teksaslı Keskin Nişancı Yanılgısı devreye giriyor.

Önce konunun hikâyesini anlatalım.

Teksas’ta bir nişancı, büyük bir ahırın yanına rastgele ateş ediyor. Sonra, vurduğu kurşun deliklerinin etrafına hedefler çiziyor ve müthiş bir keskin nişancı olduğunu iddia ediyor.

Yani bu konsept, bir nişancının vurduğu kurşun deliklerinin etrafına hedefler çizerek hedefi vurmuş gibi görünmesini sağladığı metaforuna dayanır.

İnsanlar benzerliklere odaklanıp farklılıkları görmezden geldiklerinde bu yanılgıya düşerler ve o kişiyi gerçekten iyi bir nişancı olarak nitelendirebilirler. Ama durum göründüğü gibi değildir…

Haydi güncel bir örnekle savımızı destekleyelim. Astrolog Meral Güven’in Fenerbahçe konusunda yaptığı tahmin de tam olarak bir Teksaslı Keskin Nişancı Yanılgısı.

Hatırlarsanız astrolog Meral Güven Fenerbahçe’nin şampiyon olacağını söylemiş ancak Galatasaray’ın şampiyon olarak gelecekle ilgili tahmininin tutmaması üzerine sosyal medyada epey konuşulmuştu.

Daha sonra bunun yanlış bir tahmin olmadığını, zaten Galatasaray’ın kazanacağını bildiğini ve Fenerbahçelileri kandırmak için böyle dediğini belirtmişti.

Şimdi, atılan okların üzerine çizilen hedef metaforu daha anlamlı hâle gelmeye başladı değil mi? İşte Teksaslı Keskin Nişancı Yanılgısı tam olarak bu

Kaynak: Investopedia

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu