Ekonomi

Boeing yeni kontrollerle 737 fabrikasının denetimini artırıyor

Boeing Co. bir şirket notunda belirtildiği üzere, 737 üretim tesisindeki gözetim ve kalite kontrol önlemlerini geliştirmeye hazırlanıyor. Her 737 çalışma alanında haftalık uygunluk kontrolleri ve ek ekipman denetimlerini içeren yeni prosedürler, yakın tarihli bir Federal Havacılık İdaresi (FAA) denetiminde vurgulanan kalite endişelerini ele almayı amaçlıyor.

FAA’nın Boeing’in 737 MAX üretim süreçlerine yönelik altı hafta süren denetiminde çok sayıda sorun tespit edilmiş ve bu da Boeing’in üretim kapasitesinde kısıtlamalara yol açmıştı. Bu durum, 5 Ocak’ta Alaska Havayolları’na ait yeni bir 737 MAX 9 uçağının havada panel patlaması yaşamasının ardından gerçekleşti.

FAA’nın bulgularına yanıt olarak Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Stan Deal, şirketin süreçleri basitleştirme ve FAA panelinin tavsiyelerine uyma konusundaki kararlılığını vurguladı. Deal, güvenlik standartlarını korumak için gerekirse üretim hatlarının tereddüt edilmeden durdurulacağını belirtti.

Salı günü Boeing çalışanlarıyla paylaşılan bilgi notunda, haftalık uygunluk kontrollerinin 1 Mart’ta başladığı belirtildi. Bu kontroller, üretim sürecinin her adımının hem Boeing’in prosedürlerine hem de yasal gerekliliklere bağlı kalarak tam olarak takip edilmesini sağlamaya yönelik daha geniş bir girişimin parçasıdır.

Şirket içi önlemlere ek olarak Boeing, denetim protokollerini geliştirmek için Spirit AeroSystems ile de işbirliği yapıyor. Boeing’in Renton fabrikasına gönderilmeden önce uçak gövdelerinin kalitesinden emin olmak için 1 Mart’tan itibaren Spirit’in Wichita tesisinde ek denetim noktaları uygulanmaya başlandı.

Denetimler ayrıca, uygun olmayan aletlerin ortadan kaldırılması için tüm alet kutularının kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini içerecek ve genel olarak uyumluluğu garanti altına almak için daha fazla program denetimi içerecektir.

Boeing’in proaktif adımları, FAA’nın Ocak ve Şubat aylarında 737 Renton fabrikalarındaki üretim ve kalite kontrol uygulamalarını mercek altına alan ayrıntılı denetiminin ardından geldi. FAA müfettişleri, uygunsuzlukların önemli bir kısmının onaylı süreç ve prosedürlerden sapmalardan kaynaklandığını tespit etti.

Bu girişimler, Boeing’in düzenleyicilerin ve kamuoyunun artan incelemeleri karşısında güvenlik ve kaliteyi artırmaya odaklandığının altını çiziyor. Boeing, uygulamaya koyduğu bu önlemlerle üretim süreçlerinin bütünlüğünü güçlendirmeyi ve FAA’nın son denetiminde ortaya çıkan endişeleri gidermeyi hedefliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu