Haber

Büyükelçi Begeç, DSÖ üyelerini Türkiye’deki depremler hakkında bilgilendirdi

Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 152. Yürütme Kurulu toplantısı marjında, Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremler hakkında DSÖ ve üye ülke temsilcilerine bilgi verdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un özel daveti üzerine Yürütme Konseyi marjında ​​gerçekleştirilen gayri resmi toplantıda Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremler ele alındı.

Toplantı, Türkiye ve Suriye’deki depremlerde hayatını kaybedenlere saygı duruşuyla başladı.

Büyükelçi Begeç burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 6 Şubat’ta meydana gelen 1939 Erzincan depreminden bu yana en büyük felaketi yaşadığını belirterek, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Kilis, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana illerinin de yıkıldığını bildirdi. da bu depremlerden etkilenmektedir. 200’den fazla artçı sarsıntının olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Depremin neden olduğu can kayıpları ve bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi veren Begeç, Türkiye’nin Afet Müdahale Planı kapsamında “4. seviye acil durum” ilan ettiğini ve önceliğinin arama kurtarma çalışmaları olduğunu belirtti.

Begeç, Cenevre, Birleşmiş Milletler İnsani Uyum Ofisi (OCHA), Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ), Uluslararası yardımların uyumlaştırılması için Çalışma Örgütü (ILO) ve DSÖ ile temas halinde olduklarını belirterek, bugüne kadar Türkiye’ye gelen destek ve dayanışma mesajları için teşekkür etti.

Büyükelçi Begeç, DSÖ, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşları gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

gordesajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu