Ekonomi

Diyarbakır’da tarımsal sulama çalışmaları devam ediyor

Diyarbakır’da tarımsal sulamayla ilgili çalışmalar sürüyor.

DSİ 10’uncu Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılmasını, toplulaştırma çalışmaları ile tarım arazilerinden en yüksek faydanın sağlanmasını, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, yerleşim yerleri ve tarım arazilerini sel risklerinden korumaktır. karşı korumak için çalışıyor.

Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde inşa edilen su yapılarındaki artış, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Diyarbakır Kralkızı-Dicle P3 Pompalı Sulama İsale Kanalı, Pompa İstasyonu ve Ana Kanal İmalatı inşaatına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti.

İnşaatın tamamlanmasıyla birlikte 239 bin 650 dönüm tarım arazisinin sulamaya açılacağını belirten Balta, projenin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 17 seviyesinde olduğunu belirtti.

Balta, “Projenin tamamının hayata geçmesiyle ülke ekonomisine yıllık 1.79 milyar lira katkı ve 23 bin 965 kişiye ilave istihdam sağlanacak.” dedi. İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu