Haber

Erdoğan’dan sonra Ermenistan da adres gösterdi: Sorunun kaynağı İran

Türkiye’nin Zengezur Koridoru üzerinden Azerbaycan ile doğrudan bağlantısının Orta Asya Türk Devletleri ile bağını güçlendireceğini bilen İran, bunu kendisi için büyük bir tehdit olarak görmekte ve Zengezur Koridoru’nun açılmasını engellemeye çalışmaktadır.

ERMENİSTAN TAHRAN ADRESİNİ GÖSTERİYOR

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Azerbaycan ile temasların açılmasına yönelik müzakerelerde bir ölçüde ilerleme kaydedildiğini, ancak nihai sonuçlar hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi. Ermeni Bakan bu sözün konusu temastır. “eşitlik”ilkesine göre açılması gerektiğini belirtti.

Sputnik Ermenistan’da yer alan habere göre Mirzoyan, Zangezur Koridorunu Ermenistan’ın değil İran’ın bloke ettiğini de belirtti. “Zangezur Koridoru Ermenistan tarafından değil, İran tarafından engellendi”sözleriyle dile getirdi.

ERDOĞAN: SORUN ERMENİSTAN, İRAN DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinde hem ortak basın toplantısında hem de dönüşte İran’ı işaret ederek, “…Zangezur Koridoru’na gelince, bu Ermenistan’ın sorunu değil. Zengezur Koridoru’nun sorunu İran’ın sorunu. Yani halkı ağırlıklı olarak Müslüman olan iki ülke. İran’ın burada böyle bir tavrı olması gerekir.” biz. Aslında bu onları da üzmeli. Ayrıca burada vagon başına alınan fiyatlar maalesef çok yüksek. İnşallah kısa sürede bu zulmü atlatacağız. Buna olumlu yaklaşsalar bugün Türkiye hem karayoluyla hem de demiryoluyla burada.” -Azerbaycan-İran birbiriyle entegre olacak ve muhtemelen ‘Pekin-Londra hattı’ da açılacak”dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu