Ekonomi

IMF ekonomisti küresel finansal sistemdeki riskler konusunda uyardı ve dolar likiditesi için güvenlik ağı önerdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, küresel finans sisteminin ABD dolarına bağımlılığın artması ve küresel ticaretin parçalanması gibi risklerle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Gourinchas Pazartesi günü Bank of Canada etkinliğinde konuştu.

Gourinchas bugün sıkıntıları daha da derinlemesine araştırdı ve artan dış talep nedeniyle ABD dolarının kendi kendini idame ettiren hakimiyetini açıkladı. Bu durum yabancı kurumların doları garanti altına almak için döviz yönetimini zorunlu kılmakta ve ekonomik belirsizliğe yol açmaktadır.

Pandemi kaynaklı faiz ortamı ve yüksek oranlar, ABD doları talebinin karşılanmasında benzersiz zorluklar yaratıyor. ABD hükümeti tahvil satarak dolar ihraç ediyor ve gelirin bir kısmı tahvilleri iptal etmek için kullanılıyor. Bu zorlukları hafifletmek için Gourinchas, krizler sırasında dolar likiditesine yönelik bir “küresel finansal güvenlik ağı” önerdi. Bu öneri, ülkelerin mevcut “kendi kendini sigortalama” yaklaşımıyla çelişiyor.

Gourinchas ayrıca küresel ticareti etkileyen jeopolitik baskılara da dikkat çekti. Çin gibi ülkeler ticari iştirakleri için coğrafi yakınlık yerine giderek daha fazla etki alanı modellerini seçiyor, bu da silo etkisi riskini artırıyor.

Bu eğilime yanıt olarak ABD ve müttefikleri “arkadaşlık kurma” stratejisine yöneldiler. Bu strateji, yeni ticari bağlantılar için siyasi açıdan uyumlu ülkelere odaklanıyor ve ticaretin üretken ancak jeopolitik açıdan riskli bölgelerden sapmasına yol açıyor. Bunun sonucunda işletme maliyetleri artar.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu