Ekonomi

Japonya’nın net varlıkları 3 trilyon dolara ulaştı, küresel liderliğini koruyor

Japonya’nın net dış varlıkları 2023 yılında 471,3 trilyon yen (3 trilyon dolar) ile yeni bir zirveye ulaşarak art arda altıncı büyüme yılını geride bıraktı. Maliye Bakanlığı bu artışı, değer kaybeden yen ve güçlü denizaşırı şirket satın almalarının bir araya gelerek ülkenin dış varlıklarının değerini artırmasına bağladı.

Net dış varlıklardaki sürekli artış, Japonya’nın dünyanın en çok kredi veren ülkesi unvanını korumaya devam etmesini sağlamıştır. Almanya ve Çin, 2023 yılı sonunda sırasıyla 454,8 trilyon yen ve 412,7 trilyon yen tutarındaki net dış varlıkları ile bu ülkelerin gerisinde kalmaktadır.

Bu büyümeye önemli bir katkı, zayıf yen sayesinde kolaylaşan Japonya’nın yurtdışındaki agresif doğrudan yatırımı olmuştur. Bu strateji, Japon hükümetinin, şirketlerinin ve özel şahısların sahip olduğu net dış varlıklarda yıllık 51 trilyon yenlik bir artışa yol açmıştır.

Maliye Bakanlığı ayrıca Japonya’nın 1,488 trilyon yen olarak bildirilen brüt dış varlıklarına ilişkin ayrıntılar sunarken, ülkenin dış borcu 1,017 trilyon yen olarak gerçekleşti.

Bu rakamlara ek olarak Bakanlık, ülkenin 2023 yılı cari işlemler dengesini de revize etti. Nihai rakamlar 21.4 trilyon yenlik bir cari fazla gösteriyor ki bu da 20.6 trilyon yenlik ilk tahmine göre bir artış anlamına geliyor. Bu revizyon Japonya’nın küresel pazardaki güçlü ekonomik konumunun altını daha da çizmektedir.

Raporlama dönemi sonunda döviz kuru dolar karşısında 156,8200 yen seviyesindeydi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu