Haber

Kazakistan, Rusya karşıtı yaptırımlardan etkilenmediğini söyledi

Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Almas Aydarov, ülke üzerinden tedarik edilen kargoların elektronik ortamda takip edildiğini ve Rusya’ya yönelik yaptırımların kendilerini tehdit etmediğini söyledi.

Aydarov, ABD’nin Rusya’ya yaptığı takviyeler nedeniyle Kırgızistan’a yönelik hazırladığı ikincil yaptırımların Kazakistan için de tehdit oluşturup oluşturmadığına ilişkin Astana’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Aydarov, Rusya’ya yönelik yaptırımların uygulanmaya başlandığı andan itibaren Batılı ortaklarıyla konuya ilişkin doğrudan açık diyalog içinde olduklarını belirterek, “Yaptırımlardan kaçınmak için özel bir adım atmadığımızı ancak aynı zamanda Rusya’ya da başvurduğumuzu belirttik. Rusya ile geleneksel ekonomik ilişkilerimizi sürdürdük.” söz konusu.

2022 yılından itibaren Rusya’ya askeri malzeme sevkiyatını yasakladıklarını kaydeden Aydarov, “Çift kullanımlı ürünlerin ihracatında da özel sertifikasyon tedbiri uyguluyoruz. Kazakistan’dan ve yurt genelinden sevk edilen ürünlerin de elektronik takibini yapıyoruz. günübirlik veya geçmişi olmayan firmaların bu tür ürünlerin hacmini artırdığını gördüğümüzde faaliyetlerini durdurmak için tedbirler alıyor.” terimini kullandı.

Rusya’ya ürün teslim ederken yaptırım uygulamalarını ihlal etmemek adına her zaman Batılı yaptırım yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulunduklarına işaret eden Aydarov, “Dolayısıyla son yaptırım paketinde Kazakistan’a yönelik bir tehdit görmüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

haber-darende.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu