Ekonomi

Kazanç çağrısı: Incyte raporları güçlü satış hattıyla 4. çeyrekte 1 milyar dolar rekorunu kırdı

Incyte Corporation (INCY), 2023 yılının dördüncü çeyreğinde güçlü bir performans sergileyerek iş ve telif gelirlerini ilk kez 1 milyar doların üzerine çıkardı. Bu kilometre taşı, esas olarak Jakafi’nin büyümesi ve Opzelura’nın başarılı lansmanından kaynaklandı. Jakafi’nin net satışları 2022’ye kıyasla %8 artışla 2,6 milyar dolara ulaştı. Opzelura da bir önceki yıla göre %162’lik önemli bir artışla 338 milyon dolarlık net satışla önemli bir büyüme gösterdi. Şirketin klinik portföyü, daha sonraki aşamalarda çeşitli programlar da dahil olmak üzere, 2030 yılına kadar beklenen 10 yüksek etkili ürünün piyasaya sürülmesiyle büyümeye hazırlanıyor. Incyte’ın yakın zamanda tafasitamabın özel küresel haklarını MorphoSys’ten satın almasının gelecekteki gelir artışına katkıda bulunması bekleniyor. Geleceğe baktığımızda Incyte, ürünlerinin uzun vadeli potansiyeline güvenmeyi sürdürüyor; Jakafi, 2024 için net ürün geliri beklentisini 2,69 milyar ila 2,75 milyar dolar arasında belirlerken Opzelura’nın talebi artırmaya devam etmesi bekleniyor.

Temel Çıkarımlar

 • Incyte’ın 4. çeyrek ürün ve telif gelirleri şirket için bir ilk olarak 1 milyar dolara ulaştı.
 • Jakafi’nin net satışları bir önceki yıla göre %8 artarak 2023’te 2,6 milyar dolara ulaştı.
 • Opzelura, yıl boyunca net satışlarında %162’lik bir artışla 338 milyon $’a ulaştı.
 • Şirketin planında 2030 yılına kadar 10 potansiyel yüksek etkili lansman yer alıyor.
 • Incyte, gelecekteki büyümeyi desteklemesi beklenen tafasitamab’ın özel küresel haklarını elde etti.
 • Jakafi’nin 2024 gelir beklentisi 2,69 milyar dolar ile 2,75 milyar dolar arasında.
 • Tafasitamab Faz 3 sonuçları ve BET inhibitörü Faz 3 çalışmasının başlatılması da dahil olmak üzere 2024 için beklenen klinik ve düzenleyici kilometre taşları.

Şirket Görünümü

 • Incyte, Jakafi’nin net gelirinin 2024’te 2,69 milyar ila 2,75 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor.
 • Şirket, diğer hematoloji/onkoloji ürünlerine ilişkin net ürün gelirlerinin önceki yıla göre yaklaşık %47 artışla 325 milyon ila 360 milyon dolar arasında olmasını bekliyor.
 • İşletme giderlerinin 2023 seviyeleriyle uyumlu olması öngörülüyor.

Ayı’nın Öne Çıkan Noktaları

 • Incyte’ın Hasta Yardım Programından takviye almak isteyen daha fazla hasta nedeniyle ücretsiz ilaç dağıtımının artması.
 • Jakafi’ye olan talepteki artış, fiyat kısıtlamaları ve artan 340 milyar hacim ile kısmen dengelendi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • PD-L1 ve CDK2 inhibitörleri ve yeni bir KRASG12D inhibitör programı dahil olmak üzere onkolojide başlatılan çok sayıda çalışmayla güçlü bir ilerleme kaydedildi.
 • Vitiligo için ruksolitinib kreminin Avrupa onayı ve pediatrik atopik dermatitte pozitif Faz 3 bilgisi.
 • Vitiligo ve prurigo nodulariste povorcitinib için pozitif klinik çalışma sonuçları ve Faz 3 çalışmalarının başlatılması.

eksiklikler

 • Ar-Ge harcamaları 4. çeyrekte satın alma için ödenen peşinat nedeniyle %11 oranında azalırken, yıl genelinde Ar-Ge harcamalarında %3 oranında artış kaydedildi.
 • SG&A giderleri, artan satış ve pazarlama faaliyetlerinin yansıması olarak 4. çeyrekte %8 ve yılın tamamında %16 arttı.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Incyte, 2024 yılında Jakafi hastalarının yaklaşık %3 ila %4’ünün ücretsiz ilaç almasını bekliyor.
 • Opzelura, Almanya ve Avusturya’da 100 gramlık tüp başına 750 € fiyatla piyasaya sürüldü ve yakın zamanda Fransa’da geri ödeme yapıldı.
 • Fransa’daki satışlar, bu yılın sonlarında gerçekleşmesi beklenen fiyat onayına kadar kabul edilmeyecek.
 • Başlangıçta vitiligoyu hedef alan Opzelura’nın 2024 ve 2025’te birden fazla Avrupa lansmanı bekleniyor.
 • Hacim eğilimlerinin ilk çeyrekte azalması, ikinci çeyrekte ise yeniden hızlanması bekleniyor.
 • Opzelura’ya yönelik hasta tutma stratejileri, tedavinin aşamaları hakkında eğitime odaklanır.
 • CDK2 inhibitör programında herhangi bir oküler toksisite gözlemlenmemiştir ve gelecekte daha fazla bilgi paylaşılacaktır.

Incyte’ın kazanç açıklaması, şirketin güçlü mali performansını ve umut verici klinik gelişmeleri vurguladı. Şirketin ürün portföyünü genişletmeye ve mevcut ürünlerinin potansiyelini maksimuma çıkarmaya yönelik stratejik odağı, onu rekabetçi ilaç pazarında sürekli büyüme için konumlandırıyor. Gelecek için net bir vizyona ve sağlam bir altyapıya sahip olan Incyte, gelecek yılı iyimserlik ve stratejik odaklanma ile geçirmeye hazırlanıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Incyte Corporation’ın (INCY) en son mali sonuçları, en son ölçümlere de yansıdığı üzere şirketin sağlam büyüme yörüngesinin altını çiziyor. Incyte’ın finansal sağlığı, 13,44 milyar dolarlık piyasa değeri ve 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %8,35 gelir artışıyla güçlü görünüyor. Şirketin 31,45 olan F/K oranı, 3. çeyrekten itibaren son on iki aya göre yavaş yavaş 28,99’a düştü. 2023 çeyreği piyasada prim değerlemesini gösteriyor.

InvestingPro İpuçları, Incyte’ın mali durumuna ilişkin ek bilgiler sağlar. Bir şirketin borcundan daha fazla nakde sahip olması, finansal istikrarın güvenilir bir işaretidir. Üstelik analistler Incyte’nin kârlılığı konusunda iyimser, bu yıl net gelir artışı öngörüyor ve şirketin son on iki ayda kârlı olduğunu kabul ediyor. Incyte’ın 2030 yılına kadar umut verici tafasitamab da dahil olmak üzere çeşitli ürünleri piyasaya sürmeye hazırlandığı şu anda bu özellikle dikkat çekicidir.

InvestingPro, şirketin faiz oranı ve fiyat oynaklığı analizleri de dahil olmak üzere Incyte’ın finansallarını ve geleceğe yönelik beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için toplam 9 InvestingPro İpucu sunuyor. Bu ipuçlarını daha detaylı incelemek ve tüm analizlerden faydalanmak için, PRONEWS24 https://www.investing.com/pro/INCY kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde %10 ek indirimden yararlanabilirsiniz. InvestingPro platformu, Incyte hisseleri hakkında bilinçli kararlar vermek isteyen yatırımcılar için çok değerli olabilecek kapsamlı analizler sunar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu