Haber

Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ’a neden ‘tamam’ demiyor? kriz çıktı

Sinan Ogan, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, buna katılmadığını ve müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

İlgili Makaleler

Dayanacağı adayı bugün açıklayacağını açıklayan Özdağ, kararı yarına ertelediğini duyurdu.

Dün görüştüğü Kemal Kılıçdaroğlu ile tekrar görüşeceğini belirten Özdağ, “Süreç devam ediyor, kararımız henüz netlik kazanmadı. Kılıçdaroğlu ile akşam görüşüp yarın 11’de kararımızı açıklayacağız.” sözlerini kullandı.

SUNULAN METİN

Zafer Partisi lideri ise dün gece, “Türkiye Cumhuriyeti’ni işbirliği ilkeleri çerçevesinde daha ileriye taşımak amacıyla oluşturduğumuz mutabakat zaptı metnini Türkiye’ye arz ettim. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı paydaşlarının onayına ihtiyacı olduğunu belirtti.”

GÖZLER TABLO 6’YA BAKTI

Süreç dikkatle takip edilirken, Kılıçdaroğlu’nun mutabakat zaptı imzalamak için 6 Masa’da ittifak ortaklarından onay alması bekleniyor. Ancak ikinci bir görüşmenin planlanması ve perde arkasındaki konuşmalar, Millet İttifakı’nda bir sorunun baş gösterdiğini ortaya koyuyor.

ÖZDAĞ-AKŞENER ORTALARINDA “FETÖ” GERİLİMİ

Sürecin tıkanmasının nedenlerine gelince… Önce masanın güçlü ortaklarından ÂLÂ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den başlayalım. İYİ Parti’den ihraç edilen Özdağ’ın Akşener ile gergin bir ilişkisi vardır. İhraç sürecinde UYGÜN Partisi timlerinin FETÖ’cülerle doldurulduğunu öne süren Özdağ, partinin Atatürk ve program çizgisindeki Türk milliyetçilerinin tasfiye edildiğini belirterek, “Değişen FETÖcü zihniyettir.” dedi.

BABACAN VE DAVUTOĞLU DA MESAFEDE DURUYOR

6 Tablo’nun bir diğer ortağı DEVA Parti lideri Ali Babacan, Türklük tanımının Anayasa’dan çıkarılması gerektiğini açıklamasının ardından Özdağ’la karşı karşıya geldi. Özdağ, Babacan’a hitaben, “Bak arkadaş ‘Türk’ bu anayasaya mürekkeple girmedi. Ali abi anlasın” yanıtını verdi.

Suriye’de iç savaş öncesi dönemin başbakanı olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, mülteci karşıtı Özdağ’ın amaçları arasında sıklıkla yer alıyor. Muhtıra metninde mültecilere yönelik meselelere yer verdiği öne sürülen Özdağ, bu noktada Davutoğlu’nu rahatsız ediyor.

 

KAYNAK: HABERLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu