Yaşam

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Müzeler güvende

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, merkez üssü Maraş Pazarcık olan ve 10 ili etkileyen depremin ardından bölgedeki müzelerde herhangi bir hasarın olmadığını açıkladı. Adıyaman ve Malatya’daki müzelerde ufak tefek çatlaklar dışında herhangi bir hasarın bulunmadığının belirtildiği açıklamada, “Müzelerimizin koleksiyonlarında ciddi bir hasar tespit edilmedi” denildi.

PORTATİF KOLEKSİYON İNANÇ MÜZESİNE DEVREDİLDİ

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, çalışanların sağlık durumu, müze ve örenyerlerinin güvenliği, müze binası ve eserlerin durumu, bölgedeki kültür varlıklarının korunması için gerekli çalışmaların yapıldığını duyurdu. deprem bölgesi. Maraş’taki müze çevresindeki yapıların tehlike oluşturma ihtimaline karşın müdürlük, müzedeki taşınabilir koleksiyonu güvenilir bir müzeye devretti. Sarsıntı bölgesindeki müzelerin ve değerli tarihi yapıların durumuna ilişkin açıklama şu şekilde:

YUVALAR TESPİT EDİLMİŞ AMA ÖNEMLİ BİR HASAR OLMADI: Hatay Arkeoloji Müzemizin bir bölümü zarar gördü. Acil eylem planımız doğrultusunda bu müzeye en hızlı ve kapsamlı işçi desteğini Bakanlığımız sağladı. Ayrıca elektrik kesintilerinin güvenlik zafiyeti oluşturmaması adına müzemizde güneş enerjili kamera sistemleri kurulmuştur. Dünya Miras Alanlarımızdan Malatya Arslantepe’de kerpiç duvarlarda hafif kaymalar ve geçici çatı örtüsünde bir miktar çökmelerin olduğu ancak bölgede ciddi bir hasarın meydana gelmediği belirlendi.

GÖBEKLİTEPE’DE NEGATİF TESPİT EDİLMEDİ: Diyarbakır surlarının sınırlı bir bölümünde hafif dökülmelerin olduğu, yine Diyarbakır Suriçi’nde bulunan St. George Kilisesi’nin girişinde hafif dökülmelerin olduğu belirlendi. Şanlıurfa Göbeklitepe ve Adıyaman Nemrut Dağı gibi diğer dünya mirası alanlarımızda herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Adı geçen illerde başta Gaziantep Kalesi ve Malatya Yeni Camii olmak üzere Bakanlığımıza bağlı olsun ya da olmasın tescilli tarihi yapı ve müzelerdeki hasarlara ilişkin detaylı çalışmalar devam etmektedir.

MÜZELER BAŞARISIZ OLDU: Deprem bölgesine diğer müzelerimizden güvenlik görevlisi ve uzman işçi temin edilmiş olup ihtiyaca göre bu çalışmalar kesintisiz olarak devam etmektedir. Şu anda tüm müzelerimiz ve ören yerlerimiz itinalı ve denetim altında. Depremden etkilenen işçilerimize destek olmak için ilk andan itibaren tüm teşkilatımız sahada ve merkezde büyük bir gayret ve örnek bir iş birliği ile çalışmaktadır. (Gazete DUVARI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu