Haber

MHP’li Yönter, MB başkan yardımcısını hedef aldı: Söylemeyin, bizim linkle işimiz yok.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, ‘oksimoron’ ifadeleriyle gündeme gelen Merkez Bankası Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ı hedef aldı.

TV100 canlı yayınına konuk olan Yönter, Akçay’ın “Yedi aydır kopan bağları yeniden kuruyoruz” sözlerine tepki göstererek özetle şunları söyledi:

BAĞLANTIYLA İŞİMİZ YOKTUR: Merkez Bankası Başkanı, ‘Yıllık enflasyon düşüyor ama aylık enflasyonda bir değişiklik yok’ dedi. Asistanı, ‘Modeller arasında açık var, bağlantı koptu’ dedi. Merkez Bankası Genel Başkan Yardımcısı bunu söylemeyecek, gereğini yapacak. Bize bağlantının bozuk olduğunu söylemeyin. Vatandaşlar bizim linkle hiçbir ilgimiz yoktur.

EKONOMİK ÇALIŞMA: Türkiye o kadar çok ekonomik operasyona maruz kaldı ki, ekonomik tetikçiler üzerimize geldi. Hangi bağlantıdan bahsediyorsun? ABD Başkanı Trump bir keresinde ‘Seni yok edeceğim’ demişti. Sayın Başkan Yardımcısı, bunun bağlantısı nerede? İstediğimiz sonuca ulaşmak için hangi adımları atmalıyız?

Ne oldu?

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan’ın enflasyon raporu sunumuna katılan Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın “oksimoron” açıklaması sosyal medyada gündem oldu.

Toplantıda “iddialı enflasyon tahmini” yönündeki eleştirilere yanıt veren Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Merkez bankasının yüzde 36 gibi iddialı ama iddiasız bir enflasyon tahmini hedefi belirlemesi bir tezattır.”

Akçay, yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz sistemde yüksek ortalama fonlama maliyeti ile mevduat faizi arasındaki bağ kopmuş, siyasi faiz ile enflasyon arasındaki bağ kopmuş, faiz ile enflasyon arasındaki bağ kopmuştur. döviz kuru kırıldı. Yedi aydır kopan bağlantıları yeniden kuruyoruz. Bu bağlar yeniden kurulacak. Veriler birikecek. Alan bilgisini ve modelini kullanacaksınız. Oradan 36’dan 38’e geçmeniz gerekecek. Modellik bilen arkadaşlar beni çok iyi anlayacaktır ki bu da çok zor, hatta imkansıza yakın. Hedefi değiştirmek yerine bizi her zaman o hedefe yaklaştıracak önlemleri hayata geçirmek çok daha anlamlıdır. Aksi takdirde işinize var olmayan bir önem atfedersiniz. Bu normalleşme süreci aslında biriken verilerle bağların yeniden kurulmasıyla modellemede çalışan arkadaşlar için de uygun bir ortam sağlayacak. Henüz o noktada bile değiliz. Argümanlarla 36 amaç; Ama tartışmasız hedef belirleyen Merkez Bankası’nın bir tezat olduğunu düşünüyorum. İddialı ancak ulaşılabilir bir hedef, enflasyon beklentilerinin azaltılması ve düzeltilmesi açısından tartışılmaz ve kolayca ulaşılabilir bir hedeften çok daha iyidir. Dolayısıyla yaptığımız işin doğruluğuna dair kötü bir inancımız var.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu