Haber

NASA’nın Lucy Misyonuyla Gezegenin Oluşum Dönemi İncelenecek

Lucy Misyonu için tarihi dönem başlıyor. NASA’nın uzay aracı, yaklaşık 2 yıl önce Atlas V roketinin yardımıyla Jüpiter ile aynı yörüngeyi paylaşan asteroitlere doğru yola çıktı. Uzay ajansı bu göreve Lucy adını verdi. 2022 yılında Dünya’dan gelen çekim desteğinin ardından uzay aracı ara hedefe doğru ilerlemeye başladı. Artık neredeyse orada. Bu görevle uzayın gizemi aydınlanacak. Detaylar burada…

NASA, Lucy Misyonu ile gezegen oluşum dönemine ait fosilleri inceleyecek!

Çarşamba günü, 1 milyar dolarlık görevin ilk asteroit uçuşunu gerçekleştirecek. Küçük ana nesil asteroit Dinkinesh’in 265 mil (425 km) yakınına gelecek. NASA, bir blog yazısında karşılaşmanın Çarşamba günü saat 16.54’te gerçekleşeceğini belirtti.

Karşılaşmadan yaklaşık bir saat önce, uzay aracı küçük asteroide kilitlenmeye başlayacak ve böylece aletleri ona doğru şekilde yönlendirilebilecek. Bu sayede Lucy uzay aracı saniyede 4.470 metre hızla giderken Dinkinesh Asteroid’e yaklaşacak. Böylece uzay aracı asteroitten veri almak için mümkün olan en iyi konumu sağlayacak.

ISS ile iletişimi kolaylaştırmak için NASA’dan uzaklaşın! Detaylar burada

Bu hareket sırasında Lucy’nin ana anteni Dünya’dan uzağa yönlendirilecek. Bu nedenle Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki operatörleriyle iletişim halinde olmayacak. Uçuşun ardından Lucy uzay aracı, Derin Uzay Ağı aracılığıyla Dünya ile iletişimi yeniden kurmak için kendisini yeniden konumlandıracak. Görüntüler ve diğer veriler daha sonra önümüzdeki birkaç gün içinde Dünya’ya geri iletilecek.

Peki bu görevi NASA için değerli kılan detay nedir? Bu uçuş Lucy için çeşitli nedenlerden dolayı değerlidir. Her şeyden önce bu, uzay aracının takip sisteminin ilk gerçek testi olacak.

Lucy uzay aracı, adını 1974 yılında Etiyopya’da bulunan Lucy hominin fosillerinden alıyor. Australopithecus afarensis türüne ait bu fosiller, insanın evrimini anlamamız açısından kritik önem taşıyor. NASA misyonu, Jüpiter ile aynı yörüngeyi paylaşan “Trojan” asteroitlerini inceleyecek. Bilim insanları bu asteroitlerin Güneş Sistemindeki gezegen oluşumu döneminin kalıntıları olduğuna inanıyor. Bu yüzden fosillere benzediğini düşünüyor. Bu nedenle araştırmacılar, gezegenin oluşum dönemine ait fosilleri aramak amacıyla düzenlenen bu göreve bu mistik ismi vermişlerdir.

cay-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu