Ekonomi

Nijerya, Nijer’e Elektrik İhracatını Durdurdu

Nijer’in elektrik şirketi Nigelec’ten bir yetkili, Nijerya’nın dünden itibaren Nijer’e elektrik ihracatını durdurduğunu açıkladı.

27 Temmuz’da Nijer’de yaşanan askeri darbenin ardından komşu ülkeler yaptırım uygulamaya başladı. Nijer’in elektrik şirketi Nigelec’ten bir yetkili yaptığı açıklamada, Nijerya’nın dünden itibaren Nijer’e elektrik ihracatını durdurduğunu belirterek, “Nijerya dünden beri Nijer’e elektrik taşıyan yüksek gerilim hattının bağlantısını kesti” dedi.

Nigelec’e göre Nijer elektriğinin yüzde 70’ini Nijerya’nın Mainstream şirketinden alıyor ve elektrik Nijerya’nın Kainji Barajı’ndan üretiliyor. Nijer, Nijer Nehri üzerinde Kandadji Barajı’nı inşa ederek iktidarda bağımsız olmayı hedefliyor. Barajın yıllık 629 gigawatt-saat elektrik üretimi ile 2025 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

ECOWAS’tan cuntaya ültimatom

ECOWAS, 30 Temmuz’da Nijerya’nın başkenti Abuja’da yaptığı olağanüstü toplantının ardından Nijer’deki cunta yönetimine bir ültimatom verdi ve Nijer’in devrik lideri Devlet Lideri Muhammed Bazoum’un bir hafta içinde görevine geri dönmemesi halinde askeri müdahale tehdidinde bulundu.

Nijer’de darbe

Nijer’in devrik lideri Cumhurbaşkanı Mohammad Bazoum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Muhafız Alayı tarafından gözaltına alındıktan sonra ulusal kanaldan Ordu Sözcüsü Amadou Abdramane darbe açıklamasını okudu. Abdramane, anayasanın kaldırıldığını, tüm kurumların askıya alındığını ve ülke sınırlarının kapatıldığını duyurdu. Askeri darbenin ardından geçiş hükümeti kuruldu ve darbeye önderlik eden 62 yaşındaki Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani olarak da bilinen Abdourahmane Tchiani, “Ulusal Koruma Konseyi”nin lideri oldu. Vatan”. Nijer, 1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana dört darbe yaşadı. – NIAMEY

mengenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu