Yaşam

Orson Welles’in kopyası Oscar 645 bin dolara satıldı

Yazar, yönetmen ve oyuncu Orson Welles’in 1941’de ‘Yurttaş Kane’ filmiyle kazandığı En İyi Senaryo Oscar’ının ‘yedek’i açık artırmada yaklaşık 645 bin dolara satıldı. Ancak satışın yasal olup olmadığı henüz kesin değil. Bir Akademi sözcüsü, satışla ilgili kısa bir açıklamada, “Bunu araştıracağız” dedi.

Welles’in 1985’teki ölümünün ardından Oscar heykelciğini eşyalarının arasında bulamayan kızı Beatrice, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden ödülün bir kopyasını istedi. Akademi, 1988’de Beatrice’e ödülün bir kopyasını bir şartla verdi: Heykelcik Akademi’ye yalnızca 1 dolara satılabilirdi.

KAYIP OSCAR 1994’TE ORTAYA ÇIKTI

1994 yılında, Welles’in kayıp Oscar’ı Londra’daki bir müzayedede ortaya çıktı. Ödülü satışa çıkaran Gary Graver, heykelciği arkadaşı Welles’in borcunu ödemek için verdiğini iddia etti.

Ancak daha sonra Oscar’ı satan müzeden heykelciğin gerçek olduğunu doğrulamak için memleketi Welles’in kızıyla iletişime geçmesini istedi ve Beatrice Welles dava açtı. Açılan dava sonucunda özgün olduğu belirlenen ödül, Beatrice Welles’e verildi. Beatrice Welles de 2003 yılında heykelciği satmaya çalıştı ve Akademi satışı engellemek için devreye girdi. Ancak mahkeme Beatrice’in lehine karar verdi ve ödül 2011’de 871.000 dolara satıldı.

HEYKELİN SATIŞI 1950’DEN BERİ YASAKTIR

Heykelcik sadece 1 dolar değerinde. Çünkü bu ödülün satışı 1950’den beri yasak. Oscar kazananlar heykelciği Akademi’ye sadece 1 dolara satabiliyor. Kazananlar veya mirasçıları ödülü başka bir kişi veya kuruluşa satamaz. Ancak 1950’den önce dağıtılan ödüller bazen satışa çıkarılıyor. (DIŞ HABERLER)

habermidyat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu