Haber

Özel Okullarda Talepleri Arttırmak Velileri Şikayet Ediyor

Özel okullarda 2024-2025 eğitim öğretim yılı için erken kayıtlar başlamıştır. Özel okullar maliyetleri gerekçe göstererek en az yüzde 100 artış talep ederken veliler ise fahiş fiyat uygulamasından şikayetçi. Bu durum Mısırvar analiz platformuna da yansıdı. Özel okullarla ilgili velilerin en çok şikâyet ettiği konular; öğrenim ücretleri, sınavlar, kırtasiye, yemek fiyatları ve öğretmen yetersizliğidir. Öte yandan son dönemde yapılan özel okul bursluluk sınavlarının şeffaflığı da platformda sorgulanan konular arasında yer aldı.

Özel okullarda erken kayıt döneminin başlamasıyla birlikte fahiş artışlar gündemde kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme yalnızca orta sınıflarda öğrenim gören öğrencileri kapsarken; Birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflarda öğrenim gören öğrenci velilerini yüksek fiyatlar bekliyor. Öte yandan bazı özel okullar yan ödemelerde fahiş artışlar uygulayarak Bakanlığın orta sınıflara yönelik yaptığı düzenlemeyi ihlal etmeyi amaçlıyor. Bu duruma isyan eden veliler ise şikayetlerini Şikayetvar aracılığıyla dile getirdi.

Bu konuyla ilgili Complaintvar’a ulaşan şikayetlerden bazıları şöyle sıralanıyor:

YÜZDE 150’NİN ÜZERİNDE ARTIŞ TALEP EDİLDİ

Her yıl yüzde 150’nin üzerinde zam talep ediliyor. Bu kadar şikayet olmasına rağmen bunun önüne nasıl geçilemiyor? Eğitim kurumu mevzuatına bile uyulmuyor. Mevzuatta ayrıca ‘Erken kayıt döneminin Ocak ve Mayıs ayları arasında yapılacağı’ belirtiliyor. Ancak bu kurum, erken kayıt adı altında fahiş zamlarla ebeveynleri aralık ayında kayıt yaptırmaya zorluyor. Bu tür kurumların önüne nasıl geçilir bilmiyorum ama bunlara fırsat verilmemeli.

GÜNLÜK YEMEK ÜCRETİ 333 TL

Geçen yıl öğrenim ücretini yüzde 90, yemek ücretini ise yüzde 100 artırdı. Geçen yıl ‘genel’ dediği ÇALIŞMA fiyatını bu yıl yüzde 100 artırdı. Farklı olan ise okulun açık olduğu günlere göre hesaplandığında günlük yemek ücretinin 333 TL olması. Vakıf, tebrikler. Eğitim kurumu tam bir işletme haline gelmiş, ne kanun ne mevzuat dikkate alınıyor. Bu da yetmezmiş gibi internet sitesinde fiyat açıklaması yapmaları gerektiği halde bunu yapmadılar ve velilere yazılı olarak bilgi vermek yerine sadece sözlü bilgi verdiler. Bakanlık mevzuatı yayınlıyor ama uyum yok. Bakanlığın bunu bilmediği anlaşılıyor mu? Elbette biliyor. Bu yılki artış oranının TÜFE ortalamasının en fazla beş puan üzerinde olması gerekiyor. Aslında oran belli ama oran veriliyor denilmiyor.

OKUL FİYATI YÜZDE 220 ARTTI

Özel bir okulun 2. sınıf kayıt ücretinin (yemek dahil) 160 bin TL olduğu, kitap fiyatının 40 bin TL civarında olacağı, giyim ve hizmet bedeli de eklendiğinde bir öğrencinin toplam yıllık ücretinin ortaya çıktığı görülüyor. 250 bin TL civarında olacak. Okul ücretlerinin geçen yıla göre yüzde 220 oranında artırıldığı anlaşılıyor. Asgari ücret ve memur maaşlarında yüzde 49’luk artış yaşanırken, yüzde 220’lik artış oranının neye göre hesaplandığı soru işareti. Ailelerin duygularının ticari olarak sömürülmesinden çok rahatsızız.

DAHA ÖNCE BU BÖYLE BİR ARTIŞ ORANI GÖRMEDİM

Özel okullarda uyguladığınız artış oranlarını nasıl belirliyorsunuz merak ediyorum. Bir yıldır okulun öğrencisiyiz ve yeni öğrenciye uygulanan fiyat ile uzun süredir devam eden öğrenciye uygulanan fiyat arasında bir fark göremiyorum. Geçen yıl kayıt sırasında alınan ücretin devletin belirlediği oranda artırılması gerekirken okul bu formülü uygulamıyor. Daha önce bu kadar bir artış oranı görmemiştim.

EĞİTİM ÜCRETLERİNDE YÜZDE 150, GIDADA YÜZDE 100 ARTIŞ

Oğlum 3. sınıftan 4. sınıfa geçecek. Yüzde 150 okul ve yüzde 100 gıda zammımızı artıramayacaklarını bildirerek yasal haklarımızın uygulanmasını talep ettiler. Bu nedenle öğretmen ve işçi maaşlarının iyileştirilmesi gerektiğini, tek gelirin öğrenci kayıt ücreti olduğunu belirttiler. Son 3 yıldır rehberlik dahil branş dersleri ayda bir kez öğretmen değişikliği veya boş sınıflarla geçiriliyor. Bu amaçla Milli Eğitim de dahil olmak üzere ne gerekiyorsa hukuki yollara başvurmaya devam edeceğiz.

EĞİTİM BEDELİ 35 BİN TL’DEN 100 BİN TL’YE ÇIKTI

Kocaeli Gebze’de 6. sınıfta okuyan kızımın öğrenim ücreti 2022-2023 yılında 35 bin TL, bu yıl ise 100 bin TL. Bu artış oranı yüzde 190 olduğundan biz ebeveynleri zor durumda bırakacağını düşünüyorum. Sadece bu da değil, 55 bin TL’lik yemek, kitap vb. fiyatlar da velileri zora sokuyor. İlk kayıtta artışın devletin belirlediği oranları aşmayacağı söylendi. Şu anda söylenenlerle istenenler arasında bir tutarsızlık var.

GEÇEN YIL 60 BİN TL TALEP EDİLDİ, BU YIL 150 BİN TL

Çocuğumun gittiği okul fahiş öğrenim ücreti talep ediyor. Geçen yıl 60 bin TL olan okul ücreti için bu yıl 150 bin TL taksit talep ediliyor. Enflasyon yüzde 65 olarak açıklandı ama okul fiyatlarının enflasyonla alakası yok. Nasıl bir ülke olduk, yazıklar olsun bize.

SINAV SONUCU NE KADAR GERÇEK?

Oğlum 13 Ocak’ta deneme sınavına girdi. Sınav sonuçlarını öğrenmek için kuruma gelmemiz gerektiği söylendi. Bu kadar saçma bir uygulama olabilir mi? Şeffaflık yok ve artık sınav sonuçlarının doğruluğundan şüpheliyim. Çok fazla şikayet var. Umarım bunu dikkate alırlar. Çocuğumun sınava girmesine izin verdiğim gibi, sonucunu da en net şekilde bilmek bizim hakkımız.

BURS SINAVININ SONUCUNU CEO’NUN ODASINA ASIN

Özel okul bursluluk sınavı sonuçlarını öğrenmek için okuldan randevu alıp yüz yüze görüşme yapmak gerekmektedir. Bu kadar kolay olma. Aynı taktiği mahalle ortasındaki okullarda da kullanıyorlar. Sonuç sizin, bir çerçeve yapın ve onu CEO’nun ofisine asın. Sizden de çok şikayet var o yüzden cevap vermeyin.

BURS SINAV SONUÇLARI İÇİN BENİ OKULA ÇAĞIRDILAR.

Ortaokula başlayacak öğrencimizi bursluluk sınavı için özel bir okula götürdük. Sınav sonuçlarının açıklandığı bilgisini aldıktan sonra ilgili kampüsü aradım ve sonucu öğrenmek istedim. Yetkililere okula gelmem gerektiğini, iş nedeniyle müsait olmadığımı ve sonuçları e-posta veya telefon yoluyla almak istediğimi söyledim. Bana geri dönüş yapacaklarını söyleyerek beni üç gün beklettiler. Daha sonra tekrar aradığımda bu durumda sonuç alamayacaklarını söylediler. Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde bu tarz pazarlama stratejileriyle insanları ikna etmeye çalışan bir kurumun nasıl bir eğitim kurumu olabileceğini, çocuklarımıza neler kazandırabileceğini merak ediyorum. Teknolojiden habersiz olan bu okulun çocuklara hiçbir katkısının olmadığını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu