Haber

Trump’tan 1 milyar dolar bağış karşılığı iklim yasalarını rafa kaldırma sözü

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump, kamuoyunda ‘sus payı’ davası olarak bilinen davada hakim karşısına çıkarken, bir yandan da kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimleri için kampanya yürütüyor.

ABD’nin The Washington Post (WP) gazetesinin haberine göre, ABD’nin 20’yi aşkın petrol devinin patronlarını Mar-a-Lago malikanesindeki akşam yemeğinde bir araya getiren Trump, 1 milyar dolar bağışta bulunmaları halinde iklim yasalarını rafa kaldırma sözü verdi.

PETROL SONDAJINI ARTIRMA TAAHHÜDÜ

İddiaya göre, söz konusu akşam yemeği nisan ayında gerçekleşti. Burada konuşan Trump, petrol sondajını artırma ve kirlilikle ilgili kuralları ‘tersine çevirme’ taahhüdünde bulundu.

Trump, bir kez daha Beyaz Saray’a çıkması için seçim kampanyasına 1 milyar dolar bağışta bulunulması halinde, göreve tekrar geldiğinde Başkan Joe Biden’ın getirdiği çevreyle ilgili bazı düzenlemeleri yürürlükten kaldıracağını, yenilerini de engelleyeceğini söyledi.

TRUMP: BUNU İLK GÜN ALACAKSINIZ

WP’ye göre, o akşam yemeğine katılanların arasında Chevron, Exxon ve Occidental Petroleum şirketlerinden de yöneticiler bulunuyordu. Donald Trump, 20’yi aşkın yöneticiyle yediği akşam yemeğinde, Meksika Körfezi’ndeki petrol sondajını artırma, Alaska Arktik bölgesinde sondajın önündeki engelleri kaldırma ve araçların yol açtığı kirliliği azaltmak için getirilen yeni kanunları tersine çevirme sözü verdi.

Trump’ın taahhütleri arasında Biden yönetiminin ocak ayında aldığı, yeni doğalgaz ithalat izinlerini durdurma kararının iptal edilmesi de yer aldı. Trump, akşam yemeğine katılan, ismi paylaşılmayan bir kişinin anlattığına göre, “Bunu ilk gün alacaksınız” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu