Haber

Yerinizden yurdunuzdan olmayacaksınız

Başkan Soyer Ege Mahallesi’ni ziyaret etti

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğü Ege Mahallesi’ni ziyaret etti. Bölgedeki birtakım taşınmazların üzerindeki belediye ipoteklerinin kaldırıldığını söyleyen Lider Soyer, “Ege Mahallesi’nde 11 yıldır devam eden süreci son iki senede hızlandırdık. Şimdi sizleri evlerinizle buluşturmak için çalışıyoruz. Asla hiçbiriniz yerinizden yurdunuzdan olmayacaksınız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer yüzde yüz uzlaşı ve yerinde dönüşüm prensipleriyle Büyükşehir garantörlüğünde kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğü Ege Mahallesi’ni ziyaret etti. Dönüşüme sürat kazandırmak için Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yer alan kimi taşınmazların üzerindeki ipoteklerden feragat ettiğini söyleyen Lider Soyer, “Uzun zamandır bugünü bekliyorduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kasım ayı olağan meclis toplantısında ipotekleri kaldıracak karar geçti. Ege Mahallesi’nde 11 yıldır devam eden süreci son iki senede hızlandırdık. Şimdi artık hiç vakit kaybetmeden sizleri evlerinizle buluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

Ege Mahallesi’ndeki Bahçeli Kahve’de vatandaşlarla buluşan Lider Soyer’e Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Konak Belediye Lideri Abdül Batur, CHP İzmir Vilayet Sekreteri Ahmet Yıldız, Ege Mahallesi Muhtarı Akın Konuvatandaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ve daire liderleri eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Lideri Ayşe Dilek Özçelik de teknik bilgilendirmede bulundu.

“Hiçbiriniz yerinden yurdundan olmayacaksınız”
Yurttaşların sorularını da yanıtlayan Lider Soyer, “Burada sizler için toplam 800 civarında konut yapılacak. Başka bir yere taşınmayacaksınız. Burada yaşayacaksınız. Konforlu, kaloriferli evlere taşınacaksınız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin bölge halkının buyruğunda olduğunu vurgulayan Lider Soyer, “Biz müteahhit değiliz. Bizim bu işte cebimize bir kuruş girmeyecek. Sizin hakkınızı korumak için bu hikâyenin içindeyiz. Sizi müteahhitle yüz yüze, tek başınıza bırakmıyoruz. İçiniz ferah olsun. 50 yıldır bu memlekette kurduğunuz hayat kültürünün, birbirinizle olan komşuluk kültürünün bizim başımızın üzerinde yeri var. Asla hiçbiriniz yerinden yurdundan olmayacaksınız” tabirlerini kullandı.

“Sonuna kadar yanınızdayım”
Soyer, bölgedeki farklı mülkiyet yapılarına da dikkat çekerek “Burada farklı kümeler var. Tapulular, kiracılar, bir de tapusuz gecekondu sakinleri. Ben bu kümelerin hiçbirini başkasından ayırt etmeden konut sahibi yapacağım. Nasıl olacağını söyleyeyim? En kolay tapulular. Onlarla ilgili hiçbir sorun yok. Onlar için zati müteahhitle anlaşmalarımızı yaptık. Kiracıları yeni konutlarına kiracı olarak taşıyacağız. Tapusuz gecekondu sakinleri birebir halde geçecekler. Lakin o meskenleri satın almak isteyenlerle farklı protokol yapacağız. Mesken sahibi olmak isteyenler için de imkân yaratacağız. Kiracı arkadaşlarımız kira öder üzere konut sahibi olacak. Sizlerin, kiracıların, tapusuz gecekondu sakinlerinin haklarını da korumak için bir kontenjan ayırdık. Biz 809 hanenin tamamına meskenini yapıyoruz. Neden Sulukule yaşandı? Orada müteahhitle vatandaşı yüz yüze bıraktılar. Bu can bu ciltte durdukça s onuna kadar yanınızdayım” diye konuştu.

“Hakkınızı birilerinin gasp etmesine izin vermem”
İnşaat boyunca hak sahiplerinin kiralarının da karşılanacağını belirten Soyer, mahallede kurulacak bilgilendirme ofisiyle dayanak verileceğini de vurguladı. Soyer, “Sizin için çalışıyorum. Sizin zerre kadar hakkınızı birilerinin gasp etmesine izin vermem, vermeyeceğim. Ben bu görevde olduğum sürece, bu koltukta oturduğum sürece hiçbirinizin hakkına zerre kadar toz kondurmayacağım. Merak etmeyin” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu