Haber

Putin: Polonya ya da Letonya’ya saldırmakla ilgilenmiyoruz

REUTERS

Başkan Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna’ya yönelik saldırılarını başka ülkelere taşıyacağı yönündeki iddiaları reddetti.

Başta Kiev olmak üzere Avrupa’daki birçok ülke, Putin’in artık Ukrayna ile sınırı kalmayacağını ve Batı’ya doğru gerçek anlamda ilerleme kaydedeceğini düşünüyor.

‘Savaşı yaymayacağız’ mesajı

Putin, Amerikalı gazeteci Tucker Carlson’a verdiği röportajda Rusya’nın “sonuna kadar” kendi çıkarları için savaşacağını ancak Ukrayna’daki savaşı Letonya gibi diğer ülkelere yayma niyetinde olmadığını söyledi.

Putin, Batılı liderlerin Rusya’yı stratejik bir yenilgiye uğratmanın imkansız olduğunu anladığını söyledi. “Diyaloğa hazırız”söz konusu.

“Polonya veya Letonya ile ilgilenmiyoruz”

Putin, Rus askerlerini NATO üyesi Polonya’ya göndereceği bir senaryo hayal edip etmediği sorulduğunda şu yanıtı verdi:

Sadece bir durumda, Polonya Rusya’ya saldırırsa… Neden? Çünkü bizim Polonya, Letonya veya başka bir yerle ilgimiz yok. Neden bunu yapalım? Hiç ilgilenmiyoruz.

‘Müzakere yapılırsa daha iyi olur’ açıklaması

Rusya lideri, Ukrayna’ya askeri destek sağlayan ABD’nin endişe etmesi gereken “acil iç meseleleri” olduğunu da belirterek, şunları kaydetti:

Rusya ile müzakere etmek daha iyi olmaz mıydı? Konsensüs sağlamak… Aslında bugün gelişen durumu anlıyorlar. Rusya’nın kendi çıkarları için sonuna kadar savaşacağını görüyorlar.

“Biz Ukrayna’yla barışıyorduk ama onlar Batı’nın peşinden gittiler”

Öte yandan Putin, Ukrayna ile barış görüşmelerinin “neredeyse sonuçlandığını” ancak daha sonra Ukrayna’nın “tüm bu anlaşmaları bir kenara bıraktığını” belirtti.

Putin, Kiev yönetiminin “Batılı ülkeler, Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Rusya’yla sonuna kadar savaşma yönündeki talimatlarına uyduğunu” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu