Teknoloji

Ayna Kâğıdın Ardında Saklanan Cismi Nasıl ‘Görer’?

Basit bilgilerle anlatılabilecek bazı durumlar bazen sosyal medyada viral olan paylaşımlarla tartışmalara yol açabiliyor. Son olarak bu tartışmalardan biri de bir cismin başka bir cismin arkasında olduğudur. aynada nasıl yansıroldu.

Kısa sürede sosyal medyada viral olan bu soruyu anlaşılır bir şekilde anlattık. sorunun cevabı basit fizikteyalanlar.

TikTok’ta viral olan ayna sorusu:

Sorunu açıklamaya yardımcı olacak temel faktör: dağınık yansıma

  • * Düz bir yüzeyden dağınık yansıma. Sistemsiz bir yüzeyde doğrudan yansıma olmayabilir.

Gözümüz, dağınık yansıma ‘ adı verilen temel bir koşulla mümkün olur. Bir ışık kaynağından çıkan ışınlar rastgele bir cisme çarpar ve gerçek yeniden yansır. Bu yansıyan ışınlar her zaman başka yerlere çarpar ve başka nesneleri aydınlatır.

gözlerimiz aslında her hakikat ışını konumunda yansır toplama. Biz böyle görüyoruz.

Yukarıdaki görüntüdeki ‘sihir’, dağınık yansıma ile de mümkün kılınmıştır:

Kendimizi aynada görmek de mantıkla mümkündür. Ancak aynanın yüzeyine gelen her ışık, dağınık olarak değil, doğrusal olarak yansıtılır. Bu sayede ayna, kendisine gelen her ışın, geliş açısına eşit bir açıyla karşı tarafa geri yansır.

Bu sayede ayna bir lazer tuttuğunuzdaLazerin, kavrama açınızla aynı açıda doğru bir şekilde diğer yöne yansıdığını görebilirsiniz.

TikTok’ta gördüğümüz durum da dağınık yansıma>ayna>doğrusal yansıma>göz sırasıdır. Bir cismin her açıdan yansıttığı ışık aynaya yansır ve ayna bu ışıkları geliş açısında geri yansıtır. Başımızın pozisyonunu değiştirerek, aynadan yansıyan ışıklar her pozisyonda hatasız.Görebiliriz.

TikTok’taki tartışmayı şu bilgilerle açıklayacak olursak:

Yukarıdaki görsel, yandan düzgün baktığımızda engelin arkasındaki cismi nasıl görebileceğimizi açıkça göstermektedir. Cisme yaklaşırsak aynadaki ışık yansıma açısıbir süre sonra yansımayı görememeye başlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu